U19 damerne skal til VM!
Fra DaFU:
U19 Damelandshold
af Kenn Romme, kel@floorball.dk
U19 Damelandsholdet er tilmeldt VM!
DaFU har modtaget bekræftelse fra IFF på at det danske U19 Damelandshold er tilmeldt VM i Slovakiet i maj 2012. Der var ellers tvivl om hvorvidt holdet skulle igennem kval-spil for at komme til VM, men IFF har ikke modtaget tilmeldinger nok til at afvikle et sådan.
Danmark spiller som debutant ved VM selvfølgelig B-VM, som afvikles i een pulje. Ud over Danmark har B-VM deltagelse af følgende nationer:
Letland
Rusland
Tyskland
Østrig
Selv om der ikke var behov for kval-spil til VM, melder IFF om rekord tilmelding til U19 Dame VM. 13 nationer er tilmeldt og det er altså een mere end i 2010 hvor 12 nationer deltog. Du kan læse mere om U19 Dame VM her.
I DaFU starter arbejdet nu med at finde en landstræner, og et team, som kan forberede holdet bedst muligt det kommende år, frem imod opgaven i Slovakiet. Det bliver spændende at følge Danmarks første optræden for U19 Damer til et VM!
Rigtig spændende nyhed, bliver spændende at se hvordan de unge damer vil klare sig på internationalt plan, og hvem DaFU finder til at stå i spidsen for holdet.
Kommentér
Du skal logge ind for at kommentere.
Vurderinger
Du skal være registreret bruger for at kunne vurdere.
Du skal logge indeller oprette dig som bruger for at kunne stemme.
Du skal logge indeller oprette dig som bruger for at kunne stemme.
Teksten er ikke vurderet.











Dejligt at dette pige projekt er ved at give pote
Fortsæt det gode arbejde både DaFU og dem bag det