Sport45

DaFU ikke involveret i EFC-kvalifikation


Det har for længst været offentligt kendt, at kvalifikationen til Euro Floorball Cup skal afholdes i Danmark, nærmere bestemt Arena Nord i Frederikshavn. Men nu er DaFU også kommet med en officiel udmelding om stævnet.

På sin hjemmeside meddeler forbundet, at FC Outlaws er arrangør af turneringen og udover at være praktisk vært, skal klubben også sørge for al administration, samt påtage sig det økonomiske ansvar i forbindelse med at tre damehold og fire herrehold kæmper om pladserne ved Euro Floorball Cup.

- Desværre kan Dansk Floorball Union ikke påtage sig at arrangere Europa Cup Kvalifikation eller andre internationale events pt. af hensyn til vores økonomiske situation, udtaler formanden for DaFU Thorbjørn Ovedal på floorball.dk. Som formand for Dansk Floorball Union glæder det mig derfor med den store virkelyst og det store engagement der er i FC Outlaws. De har ønsket at afvikle Europa Cup Kvalifikation og det vil DaFU ikke stå i vejen for, og har derfor godkendt FC Outlaws ansøgning til IFF herom.

Med tidligere internationale arrangementer in mente, virker det til at være en klog beslutning, at DaFU ikke engagerer sig øknomisk i stævnet. Både Europa Cup kvalifikationsstævnerne i 2005 (Aalborg) og 2008 (Frederikshavn) samt Dame VM i 2007 gav massive økonomiske øretæver til dansk floorball, som stadig er med til at sætte en stopper for nye initiativer på forbundsniveau. Det er derfor en flot gestus af Outlaws, at man går ind og tager ansvar og afvikler turneringen, så Danmark forhåbentlig også er repræsenteret, når Euro Floorball Cup afvikles 10. til 14 oktober i Kosice i Slovakiet.

Desværre bliver kvalifikationsturneringen uden dansk deltagelse på herresiden, da de regerende mestre fra Rødovre ikke har ønsket at medvirker og der ikke har været interesse fra de øvrige danske ligaklubber for at overtage pladsen. Og set i lyset af herrelandsholdets fiasko ved den seneste VM-kvalifikationsturnering er det derfor ærgeligt, at man ikke får muligheden for at samle international erfaring, mens lande som Holland, Frankrig, norge og Tyskland stiller op.

Det har blandt andet fået bloggeren Henrik Dahl Nielsen til ønske en anden fordeling af indtægterne ved DM-finalestævnerne.

- Senior vinderene f.eks har jo stor brug for en økonomisk håndsrækning, for forude venter en regning på omkring 50 - 60.000,- kr såfremt at man vil deltage ved Euro Floorball stævnet og endda en endnu højere pris hvis der er en kvalifikations runde med i billedet også, skriver Henrik Dahl Nielsen på sin blog.




Kommentarer
Der er ikke skrevet kommentarer.
Kommentér
Du skal logge ind for at kommentere.
Vurderinger
Du skal være registreret bruger for at kunne vurdere.

Du skal logge indeller oprette dig som bruger for at kunne stemme.

Teksten er ikke vurderet.